ВУКОВИ ДАНИ У НАШОЈ ШКОЛИ – ВРШЊАЧКЕ РАДИОНИЦЕ МЛAДИХ РАСКОВНИЧАРА

Током месеца новембра у нашој школи одржане су тематске угледне активности, посвећене Вуку Стефановићу Караџићу, под називом „Вукови дани у нашој школиˮ. У оквиру ових активности 25. новембра организоване су вршњачке лингвистичке радионице, настале у оквиру пројекта Расковник, који је реализован током прошле школске године у сарадњи са Удружењем Чувари дела Вука Караџића из Чачка. Пројекат је подразумевао обучавање ученика за теренска истраживања, прикупљање фолклорне грађе и вођење вршњачких радионица. Продукти пројекта су тематски речник који броји преко сто архаичних речи и израза и едукативна покретна изложба. Током пројкета настале су радионице кроз које ученици као едукатори обучавају своје вршњаке, користећи продукте пројкета као занимљиве дидактичке материјале. Млади едукатори – Расковничари, како себе након пројекта радо називају, путовали су током прошле школске године у неколико градова Србије и спроводили своје радионице међу вршњацима, код којих су наишли на одличне реакције. Сада су радионице организовали за вршњаке из своје школе који нису били учесници у пројекту у прошлој школској години. Једна учионица претворена је у радионицу младих Расковничара. Радионице су биле отворених врата и за све запослене у школи и, на велику радост организатора, многи су се одазвали. Радионице су биле веома успешне. Учесници су били изузетно заинтересовани, а едукатори веома задовољни и поносни. Поред откључавања значења заборављених речи и оживљавања слика из живота некада, одвијала се и сјајна вршњачка сарадња и учење. Радионице су похвалили и ученици, а и одрасли посетиоци школе – директор, правник, рачуновођа, техничко особље, школски дефектолог логопед и наставници. Организатор и ментор радионица је Верица Костић, наставник српског језика и књижевности и коаутор пројекта „Расковникˮ, члан Удружења Чувари дела Вука Караџића.