О школи

Историјат Школе

Smiley face        Основна школа „Сретен Лазаревић“ почела је са радом 1873. године. Имали су Приличани много среће са својим првим учитељом. Сретен Лазаревић је био родом из села Глумча код Пожеге где је и рођен 1853. године. Његови савременици описују га као човека радозналог духа, лепог образовања који је свој учитељски позив схватио и као својеврсну мисију просвећивања народа у најширем смислу те речи. Залагао се за нов, савременији приступ раду са децом. Залагао се за реформу школства. Трудио се да и пером разагна духовну помрчину, пишући у тадашњим новинама и стручним часописима, потписујући се само псеудонимом „Испод Грдовића“. Био је и на мети сатиричног пера Стевана Сремца у приповеци „Луминација на селу“. Био је на мети и властима, често су га премештали из школе у школу.У Приликама је био у три наврата од 1874. до 1877. године. Затим је поново дошао 1883. године. Затим су га путеви одвели у Јошаницу, Хомоље, Косјерић, Ариље, Белосавце, Јежевицу, Мрчајвце, Стрмац, Каран и два пута је био учитељ у Пожеги. На почетку прошлог века, долази у Прилике и ту се коначно смирује. Умро је 1903. године и сахрањен је на Приличком гробљу. Поред њега касније ће почивати његова супруга и син.