МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДЕТЕТА – 20. новембар

Међународни или светски дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана. Овај дан промовише међусобну интеракцију и разумевање међу децом и добробит деце у свету. Обележава се и да би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају. Дечија права су утврђена Kонвенцијом о правима детета, усвојеном од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1989. године.

Основни принципи Kонвенције су: право на живот, опстанак и развој; најбољи интерес детета; право на партиципацију; право на недискриминацију. Доста тога се чини на унапређењу положаја деце, али далек је пут до остваривања темељних права детета, посебно деце из осетљивих и дискриминисаних група која живе у сиромаштву, искључена су из образовног система и друштва. Спречавање насиља над децом и дискриминације, обезбеђивање равноправних услова за живот, здравствену заштиту, социјално благостање, доступно квалитетно образовање, додатну подршку, игру и дружење задатак су сваког од нас а не само родитеља и запослених у институцијама.

Наша школа Дан детета обележила је предавањима у оквиру одељењских заједница на тему права деце и илустровањем истих.