ЈАВНИ ЧАС „ОБИЧАЈИ КОД СРБА И БОШЊАКА“ – ИНТЕРКУЛТУРАЛНОСТ И ТРАДИЦИЈА

Чланови лингвистичке секције наше школе и наставница српског језика и књижевности Верица Костић су у петак, 27. октобра гостовали у Основној школи „Халифа бин Заид Ал Нахјан“ у Новом Пазару. Они су заједно са вршњацима из школе домаћина и њиховом наставницом Маидом Фековић Демировић, одржали јавни час српског и босанског језика, под називом „Обичаји код Срба и Бошњака“. Ученици из наше школе приказали су српске обичаје који се односе на свадбу, рођење детета, давање имена, Бадње вече и Божић. Обичаје су приказали на основу прич

а које су прикупили кроз Пројекат „Расковник“, који се у нашој школи реализује већ неколико година, у сарадњи са Удружењем Чувари Дела Вука Караџића из Чачка и Данијелом Ковачевић Микић Данијела Ковачевић Микић, председником Удружења. Ученици из Новог Пазара приказали су обичаје који се односе на припремање девојке за удају, свадбу, давање имена и Бајраме. Кроз компаративни приступ, уочаване су сличности у обичајима код Срба и Бошњака, али и богатство и лепота различитости. Кроз драмски метод, рецитал, песму, фолклорну игру и презентације ученици су обнављали стара и стицали нова знања, посебно развијајући сарадњу и тимски дух. Циљ овако организованог часа, који је показатељ иновативности у настави, био је подстицање неговања традиције и развијање мултикултурализма, поштовање различитости и уважавање културе других народа. Час је био веома успешан, ученици су радо и радосно сарађивали. Овога пута домаћини су били ученици из Основне школе „Халифа бин Заид Ал Нахјан“, а идућег пролећа наши ученици ће угостити своје вршњаке, кроз неку нову активност. Ученике су, поред наставнице Верице Костић, пратили и директор школе Миладин Божовић, који је подржао и похвалио час и идеју коју час носи, наставнице Радмила Костић, Ана Павловић и логопед Ана Мијатовић, које су помогле у организацији и реализацији часа. Честитамо ученицима наше школе и школе домаћина, њиховим наставницима и осталим сарадницима на часу, који је важан показатељ иновативности у наставном процесу и богаћења мотивационих поступака. Наша школа се њима поноси.